Położenie geograficzne przystani u Jermaka:
,
Pojezierze Drawskie
Nie bez powodu nasze okolice nazywane są lepszą wersją Mazur. Piękne, czyste tereny z licznymi rezerwatami, niespotykanymi w całej Europie gatunkami roślin, dziką zwierzyną na każdym szlaku i co najważniejsze NIEPOWTARZALNYMI JEZIORAMI. Jesteś sympatykiem spływów? Żeglarstwa? Wędkarstwa? Kochasz piesze lub rowerowe wyprawy w niezwykłe zakątki przyrody? A może chcesz z rodziną spędzić wolny czas w uroczym, spokojnym, ale pełnym atrakcji miejscu? Jeśli tak, to tutaj znajdziesz swój raj.
Wielkie jeziora drawskie czekają na Ciebie!
Gudowo, Drawa i jezioro Lubie
Gudowo to klimatyczna wieś leżąca u brzegów jednego z najpiękniejszych jezior w naszym regionie: Lubie. Okoliczne lasy obfitują w grzyby i rzadko spotykaną faunę i florę. Odcinek rzeki Drawy, który wypływa z jeziora Lubie do mostu na drodze Kalisz Pom. - Drawsko Pom. to najciekawszy i najbardziej dziewiczy fragment szlaku wodnego. Jezioro Lubie to ponad 1400 ha wód, w których licznie występują szczupaki, leszcze, okonie, sandacze.
Miłośników turystyki aktywnej zainteresuje fakt, że przez Gudowo przechodzą atrakcyjne szlaki turystyczne: szlak kajakowy im. ks. Kardynała Karola Wojtyły, zielony szlak pieszy „jezior drawskich”, szlak rowerowy „wokół jeziora Lubie”, czy szlak rowerowy „dolina rzeki Drawy”.
Drawa, najpiękniejsze szlaki kajakowe
Drawa przepływa przez jedyne w swoim rodzaju tereny Drawskiego Parku Krajobrazowego,
Drawieńskiego Parku Narodowego, oraz największego w Europie poligonu wojskowego
tzw. Poligonu Drawskiego. Jest jedyną rzeką nizinną Polski, która w swym biegu posiada
ponad 20 kilometrowy odcinek o charakterze rzeki górskiej, gdzie swoje siły mogą mierzyć wytrawni wioślarze.
Drawa płynie przez malownicze tereny Pojezierza Drawskiego i kończy swój bieg poniżej Krzyża wpadając do Noteci. Wody rzeki Drawy posiadają I klasę czystości.
Spływ wodami Drawy to prawdziwa przygoda. Na jej brzegach można podziwiać liczne, ponad stuletnie budowle hydrotechniczne, które funkcjonują do dnia dzisiejszego. Wielu zachwyci wspaniała, dzika i bardzo dziewicza przyroda.
Na szlaku spotykamy 450-letnie dęby i 300-letnie buki, obwodem pnia dochodzące do 5 m. Można spotkać rośliny objęte ochroną gatunkową takie jak: pajęczyca liliowata, storczyk, wawrzynek wilcze łyko czy chamedafne północną. Wśród wielu gatunków zwierząt i ptactwa spotkamy takie okazy jak orzeł bielik, bocian czarny, głuszec, żółw błotny, bóbr i wydra.
Spływy tą rzeką dostarczą Państwu wielu niezapomnianych wrażeń.
Drawa przepływa przez liczne jeziora - między innymi drugie co do głębokości w Polsce
- jezioro Drawsko (głębokość do 84 m) i łączy się z wieloma mniejszymi rzekami.
Rzeka ta znana była jako szlak spływów już w okresie międzywojennym. Szlakiem Drawy spływał również kilkukrotnie ksiądz Karol Wojtyła, na którego cześć, szlak ten nazwano jego imieniem.